Як збивати високу температуру?


Висока температура або лихоманка є захисною реакцією організму у відповідь на запальну реакцію. Якщо так, тоді навіщо її збивати?

Існує п’ять класичних ознак гострого запалення. Це почервоніння (rubor), набряк (tumor), біль (dolor), підвищення температури (calor) і порушення функцій органа або тканини (functio laesa). Поява цих ознак зумовлена процесами, що відбуваються в тканинах, які спрямовані на відновлення.

Підвищення температури виникає тоді, коли імунна система для боротьби з інфекційними агентами виробляє білки, звані пірогенами. Вони діють на гіпоталамус в головному мозку, викликаючи підвищення температури тіла. В результаті чого наш організм отримує деякі переваги в цьому протистоянні. Підвищуються здатності Т-лімфоцитів, пом’якшуються потенційно небезпечні ефекти цитокінів. Крім того для багатьох мікроорганізмів лихоманка виявляється згубною.

Зокрема, Гарт Діксон з Університетського коледжу Лондона досліджував вплив температури на Neisseria meningitidis B, що є збудником менінгіту. Він порівняв кількість бактерій в зразках крові при нормальній температурі тіла і при підвищеній (близько 40 °C). У результаті він виявив, що кількість бактерій скоротилася майже на 90% після декількох годин лихоманки.

А як щодо аналізу прийомів у лікарів-інфекціоністів? Вивчивши більше 400 записів відвідування лікарів, команда дослідників під керівництвом Гевіна Барлоу-Халла з Іст-Йоркшира в Великобританії зробила дивне відкриття. Чим вище температура пацієнта, тим вище ймовірність успішного результату захворювання.

У пацієнтів, чия температура була нижче 36 ° C, близько третини померли протягом 30 днів після надходження. І лише 8% випадків закінчилися летально, коли в хворих температура тіла була підвищеною. З тих пацієнтів, у кого була лихоманка з температурою 40 ° C, не загинув ніхто.

Тоді, час покінчити з жарознижувальними препаратами, і нам стане легше? Не варто кидатися в крайності. Є безліч даних того, що підвищена температура небезпечна для головного мозку. Наприклад, у випадках черепно-мозкової травми або інсульту.

Крім того, занадто інтенсивна запальна реакція з високою лихоманкою в ослаблених пацієнтів може виявитися надмірною. Це буде мати більше до шкоди, ніж користі. Можуть виникнути когнітивні порушення (погіршення пам’яті або ослаблення концентрації), а також дисбаланс обміну речовин.

Тому, краще дотримуватися золотої середини. Велика частина простудних захворювань не вимагає корекції температури. Звичайно, для уточнення механізмів лихоманки необхідно проведення більш великих рандомінізованих досліджень, а також бажання людей змінити свої уявлення про підвищену температуру.

Відправ другу:
Залишіть коментар