ЯК БОРОТИСЯ З ВИСОКИМ АРТЕРІАЛЬНИМ ТИСКОМ?

У сучасному світі мало кого здивує діагноз артеріальна гіпертензія. Якщо її, на щастя, немає у вас, то, можливо, вона зачепила ваших батьків, когось із родичів чи близьких вам людей. 

Артериальное давление

Артеріальна гіпертензія також відома як гіпертонічна хвороба, або просто гіпертензія. На неї хворіє до 40% дорослого працездатного населення України, та лише половина з них знає про свій діагноз. Розібратися у тому, що це за хвороба, як від неї вберегтися, та що робити, якщо вже довелося на собі відчути прояви цієї недуги, допоможе Олександр Береговий, заступник головного лікаря Національного інституту серцево-судинних хвороб імені М.М. Амосова, кандидат медичних наук.

– Олександре Анатолійовичу, про що може свідчити підвищений тиск у людини?

– Підвищення артеріального тиску — це природна реакція організму, яка допомагає йому легше перенести фізичне навантаження чи пристосуватися до стресу. Але коли тиск піднімається занадто високо, або це підвищення триває довше, ніж необхідно для подолання стресової ситуації, чи виникає в умовах спокою, — то це вже порушення системи саморегуляції артеріального тиску, а, отже, можемо говорити про розвиток захворювання — артеріальної гіпертензії.

Артеріальна гіпертензія — стійке і довготривале підвищення артеріального тиску до 140/90 міліметрів ртутного стовпчика і вище. Це найбільш розповсюджене захворювання всієї серцево-судинної системи — кількість недужих зростає з кожним днем. Причиною підвищення тиску є звуження просвіту судин — артерій та артеріол.

– Кожному з нас хочеться якомога довше залишатися здоровим. Тож варто розповісти, що впливає на розвиток гіпертонії.

– Існують фактори ризику. Зазвичай, час, коли фізіологічна реакція організму перейшла у патологічний стан, встановити важко, тому говорити про причину розвитку гіпертензії майже неможливо. Тепер зрозуміло, чому у 90% пацієнтів зустрічається ессенціальна або спонтанна гіпертензія. Адже скарги у них з’являються лише тоді, коли починають страждати так звані «органи-мішені»: серце, нирки, очі або головний мозок, а сама артеріальна гіпертензія існує вже багато років і сягає високих цифр.

 

Сучасні лікарі виділяють низку факторів ризику, які у сукупності сприяють виникненню артеріальної гіпертензії. До них відносяться:

►вік (для чоловіків після 55 років, для жінок після 65 років);

►підвищення загального рівня холестерину або рівня холестерину ліпопротеїдів низької щільності у крові (ці аналізи за необхідності призначає лікар);

► обтяжена спадковість (серцево-судинні захворювання у кровних родичів);

►паління;

►надлишкова вага;

►надмірне споживання солі, алкоголю, жирів;

►малорухливий спосіб життя і постійний стрес;

►цукровий діабет тощо.

Для того, щоб встановити діагноз, достатньо зафіксувати підвищення артеріального тиску у стані спокою у двох послідовних, не пов’язаних між собою вимірюваннях. Також при встановленні діагнозу необхідно обов’язково визначити ступінь ураження органів-мішеней. Чим раніше виявити артеріальну гіпертензію, тим легше її лікувати, і тим меншу загрозу для здоров’я всього організму вона становитиме.

– Існує думка, що при гіпертонії краще або зовсім не приймати медикаменти, або ж пити

пігулки аж до кінця життя. Чому?

– З плином часу організм намагається пристосуватись до підвищення артеріального тиску. Для подолання підвищеного опору судин збільшується маса серцевого м’яза. Організм виходить на новий рівень балансу, але такий баланс нестійкий і підтримується доти, доки не відбудеться виснаження його резервів і можливостей. Найпоширенішою ознакою тривалого і стійкого підвищення артеріального тиску є гіпертрофія лівого шлуночка серця. Гіпертрофований серцевий м’яз потребує більше кисню і поживних речовин для своєї роботи. Якщо не задовольнити цю потребу, то настане гіпоксія, а згодом — ішемія міокарда. Тривала ішемія спричиняє незворотну загибель клітин серця — ішемічну хворобу. Раптова глибока ішемія призводить до інфаркту міокарда.

– Як же жити людям, у яких уже діагностували захворювання серця й судин?

– На початковій стадії, коли відсутні ураження органів-мішеней і артеріальний тиск не досягає високих позначок, найефективнішими є заходи немедикаментозної терапії. Їх суть полягає в тому, щоб усунути вплив на організм пацієнта тих факторів ризику, які найбільше сприяють підвищенню артеріального тиску. Науково доведено, що при відмові від паління цигарок, обмеженні споживання солі, алкоголю, тваринних жирів і простих вуглеводів (цукор, крохмаль), зменшенні маси тіла та веденні активного способу життя можна впевнено і довготривало контролювати артеріальний тиск. Але переважна більшість пацієнтів підсвідомо сумнівається в ефективності «лікування без ліків», до того ж не всі погоджуються змінювати свій спосіб життя.

Тим пацієнтам, котрим немедикаментозна терапія виявилася неефективною, лікарі зазвичай розпочинають медикаментозне лікування. Комбінація немедикаментозного лікування разом з прийомом препаратів дає можливість знизити дозування останніх та попередити розвиток несприйнятливості до них. У будь-якому разі, препарати для лікування артеріальної гіпертензії, їх дозу та режим прийому має підбирати лікар індивідуально для кожного пацієнта. Як правило, лікування розпочинають з прийому одного препарату у мінімально ефективній дозі з подальшим постійним спостереженням за рівнем артеріального тиску.

Тонкі, змінені під дією високого тиску судини схильні до тромбоутворення. У залежності від рівня, на якому відбулася закупорка судини, буде проявлятися утворення в ній тромбів. Якщо закриваються судини головного мозку, цей стан називається ішемічним інсультом. Там, де відбудеться закупорка судин серця, ми спостерігаємо інфаркт міокарда. Тромбування ниркових судин призводить до нефросклерозу, сітківки — до зниження гостроти зору. І на превеликий жаль, жоден з протигіпертензивних засобів не здатен завадити цій проблемі.

– Що ж тоді лишається робити?

– Пацієнтам із серцево-судинними вадами можуть кваліфіковано допомогти в місцевих медичних закладах та в Кіровоградському обласному кардіологічному диспансері, де існує сучасний комплекс для діагностування й лікування. В окремих випадках хворих направляють до Національного інституту серцево-судинних хвороб імені Амосова, де впроваджено радикальне лікування деяких форм артеріальної гіпертензії ендоваскулярним малотравматичним методом. Рішення про застосування цього методу приймається після обстеження у кардіохірургічному центрі.

 

Відправ другу:
Залишіть коментар