У Мукачеві відкрили меморіальний будинок-музей Ерделі

В Мукачеві відбулося урочисте відкриття Будинку творчості одного із засновників Закарпатської школи живопису Адальберта Ерделі.

Будинок, у якому ще донедавна жили родичі художника, було виставлено на продаж. У 2019 році згідно з рішенням Угорського Уряду про формування центрів угорської культури, його придбала компанія ТОВ «Захід Фінанс Груп» (директор Йосип Торпої). Після цього керівник ГО «Асоціація Збереження та Розвитку Мистецтва і Культури Карпатського Регіону» Атілла Коприва розробив концепцію відновлення Будинку Творчості Адальберта Ерделі, на основі якої архітектурна компанія «Архбудконсул» підготувала детальну проєктну документацію. У травні 2021 року розпочалися ремонтні роботи.

У цьому будинку, розташованому біля підніжжя замкової гори, Адальберт Ерделі жив із 6-ти років. Вже в дорослому віці, отримавши освіту в Європі та згодом оселившись в Ужгороді, художник часто приїжджав до батьків на вихідні. На кількох картинах живописця зображена будівля у тому вигляді, який вона мала на той час.

За словами Атілли Коприви, автентичний вигляд будинку не відтворювали, тому що він кілька разів перебудовувався. «Ми вирішили зробити просто копію паланківської хати. Стіни зберегли, вибрали в районі підходящий дах, взяли його за основу і будинок гармонійно вписався в навколишній масив», – пояснив автор концепції.

У Будинку творчості Адальберта Ерделі розміщенна постійна експозиція репродукцій найвідоміших картин. Оригінальними є рукописи, телеграми, рисунки, листи та інші особисті речі художника. Також в приміщеннях знаходяться деякі старовинні меблі, які належали батькам митця. Інші предмети докуповувалися в антикварних магазинах, щоб створити атмосферу інтер’єру Мукачева кінця ХІХ ст.

На другому поверсі в мансардному приміщенні створено простір для поселення митців, які приїжджатимуть на різні культурні заходи. Зараз там проживають вимушено переселені художники.

На відкриття Будинку творчості Адальберта Ерделі були запрошені голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, голова Загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег Оскар Шестак, генеральний консул Угорщини в м. Ужгород Йозеф Бочкай, очільник Департаменту культури Закарпатської ОВА Євген Тищук, художники, представники духовенства та громадських організацій.

Володимир Чубірко привітав мукачівців та всіх закарпатців з появою нової культурної та туристичної родзинки краю. Він подякував усім причетним за розробку ідеї та її реалізацію.

– Це дуже гарна і потужна сторінка нашої закарпатської історії живопису. Дякую Йосипу Торпої, Атіллі Коприві та всім причетним, які знайшли сили і відкрили цей будинок у такий непростий для України час. Адальберт Ерделі прославив наш край, був справжнім патріотом своєї землі, показав, що Закарпаття – це Європа і, безумовно, заслуговує на пошану. Бажаю Будинку багато гостей, цікавих заходів і нехай він стане ще одним чудовим творчим осередком митців з усіх куточків світу, – сказав Володимир Чубірко.
Будинок творчості знаходиться за адресою: м. Мукачево, вул. А. Ерделі, 22, та відкритий для відвідування.

Пресслужба Закарпатської обласної ради

Приєднуйтеся до телеграм каналу «Новини Закарпаття»

Відправ другу:
Залишіть коментар