«СвітлоТіні Івана Чендея»: сьогодні в Ужгороді відбудеться першопоказ кіноісторії сценариста «Тіней забутих предків»

16 вересня 2022 року відбудеться першопоказ фільму В’ячеслава Бігуна «СвітлоТіні Івана Чендея». Стрічку демонструє ІІІ Карпатський гірський міжнародний кінофестиваль. Захоплюючу кіноісторію славетного письменника, столітній ювілей якого відзначають цьогоріч, глядачі побачать у театрі «Бавка» в Ужгороді з 18:00.

«СвітлоТіні Івана Чендея» – це фільм-подорож стежками сценариста легендарного фільму «Тіні забутих предків». Автор досліджує, чому саме Чендея обирає Параджанов екранізувати повість Коцюбинського. Яке світло проливають архівні знахідки на затінену роль ювіляра, родина – на його постать і удари долі, й чому подорож до місць сили кульмінує у вибаченні, яке на колінах пропонує кінознавець за 795 кілометрів від столиці в карпатських горах, де народився світовий кіношедевр.

«СвітлоТіні Івана Чендея»: Цікаві факти

1. «СвітлоТіні Івана Чендея» формує родинну та сімейну історію Івана Чендея. У фільмі йдеться і про дуже приватні моменти його життя: віру та релігію в радянський час, втрату двох синів, складні стосунки з батьком (який не хотів аби син був письменником). Глядач дізнається, що чимало творів автора було створено в рідних місцях на Тячівщині, де він черпав натхнення, про ще принаймні 7 кіносценаріїв.

2. «СвітлоТіні Івана Чендея» – документальний фільм, оповідання якого доповнюють більше 100 світлин і архівних документів, зокрема з сімейного архіву та архіву фільму «Тіні забутих предків».

3. «СвітлоТіні Івана Чендея» – меморіальний фільм. У стрічці зафільмовані особистості, які вже пішли засвіти, але продовжують жити в кіно. Наприклад, це дружина письменника Марія Чендей (1924-2016), його сестра Анна Магула (1927-2019), друг Степан Стойко (1920-2020). Стрічка вказує на рік фільмування.

4. «СвітлоТіні Івана Чендея» зацікавити і мовознавців. В ній представлено автентичну закарпатську говірку, точніше – кілька. Дружина письменника була родом із Чинадійова на Мукачівщині, а сам світоч (як і його сестри) із Дубового, яке раніше було частиною Рахівщини. Свої твори письменник писав зразковою літературною мовою, нерідко додавав діалектизми, збагачуючи її.

5. Фільм створено в 2016-2022 роках за сприяння родини письменника та в співпраці над інтерв’ю з Олександром Гаврошем. У співпраці з ужгородським письменником раніше було створено фільми «Останній солдат» та «Ясенова Івана Чендея» (про літературний Еверест письменника).

6. Місця. Стрічка фільму зберігалася в кількох закарпатських місцях: Ужгороді, Дубовому, Калинах, окремі кадри, закриті у Тячеві та Хусті.

7. «СвітлоТіні Івана Чендея» – повнометражний фільм, який узагальнює титуловані кіноновели автора з чендеївського циклу: «Криниця Чендея», «Ясенова Івана Чендея» та «”Тіні” Івана Чендея» та «Брат Іван». Це шостий повнометражний фільм В’ячеслава Бігуна («Серце мами Гонгадзе» (2017), «Verdict 19» (2019), «Многая літа. Стойко» (2020), «Magnificus. Дума про право» (2021), «Єден» (2021)). Фільм також доповнює доробок автора на закарпатську тематику, який складає близько 15 стрічок.

Відправ другу:
Залишіть коментар