"Слуги" хочуть запустити нову схему з реєстрації домашніх тварин: що це означає


Законопроєкт про захист тварин може перетворитися на корупційну касу.

У липні цього року у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 3796 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідального поводження з домашніми та дикими тваринами, які утримуються у неволі». Повідомляє Ліга антитрасту.

Ініціаторами Законопроекту є група з 27 народних депутатів (переважно – «Слуги народу»), однак, до авторського колективу входить також Антон Яценко, відомий, зокрема своєю пов’язаністю з нещодавніми законодавчими ініціативами щодо «оціночної схеми» та рієлтерської діяльності (сам депутат свій зв’язок з оціночними майданчиками спростовує).

Законопроект № 3796 значно розширює перелік тварин, які підлягають обов’язковій ідентифікації та реєстрації. Якщо зараз до такого переліку входять лише сільськогосподарські тварини – велика рогата худоба, коні, свині, вівці та кози, то у разі прийняття Законопроекту № 3796, обов’язковій ідентифікації та реєстрації підлягатимуть також і домашні, дикі, безпритульні (бездоглядні) та лабораторні тварини. Конкретні переліки таких тварин має затвердити Кабмін. При цьому, домашні кішечки, цуцики, папуги та хом’ячки також увійдуть до переліку тварин, які потрібно буде зареєструвати за цим законопроектом.

Поряд з цим, Законопроект № 3796 передбачає зміну порядку ідентифікації та реєстрації тварин, згідно з яким інформація про ідентифікованих тварин зможе вноситись до Єдиного державного реєстру тварин лише «агентами з ідентифікації тварин» та лише за допомогою «авторизованих баз даних тварин». Тобто через приватних посередників, які навряд чи будуть займатись такою діяльністю безкоштовно, та за обов’язку реєстрацію вам потрібно буде цим «прокладкам» заплатити гроші.

Як повідомляє Ліга антитрасту, при цьому:

1?? Законопроект та пояснювальна записка до нього не дають відповіді на питання, навіщо впроваджувати у діючу сьогодні систему ідентифікації та реєстрації тварин низку посередників. Як і у випадку з «оціночною схемою», зайві ланки у відносинах громадян з державною базою даних, яка створена та функціонує за рахунок бюджетних коштів, жодної практичної функції не виконують, а лише створюють високі корупційні ризики.

2?? Законопроектом не визначено, хто такі «агенти з ідентифікації». Хто, у якому порядку та на яких умовах отримає такі повноваження – Законопроект не визначає.

3?? Єдиним шляхом для внесення до Єдиного державного реєстру інформації про ідентифікованих тварин стане використання «авторизованих баз даних тварин». У Законопроекті зазначено, що порядок їх авторизації визначається Кабміном. Однак жодних принципів здійснення такої авторизації, зокрема, недопущення при цьому обмежень конкуренції, не визначено.

4?? Законопроект передбачає можливість прийняття адміністратором Єдиного державного реєстру рішень про тимчасове блокування або анулювання окремим суб’єктам доступу до Реєстру «у випадках, передбачених чинним законодавством». Однак, згідно з чинним законодавством, інформація з Реєстру тварин є відкритою, та будь-яких підстав для обмеження доступу до нього не передбачено.

5?? Автори Законопроекту № 3796 стверджують, що його прийняття не потребуватиме додаткових витрат з Держбюджету. Це неправда. Адже ідентифікація та реєстрації тварин є платними процедурами, а ЗУ «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин» передбачає обов’язкове відшкодування державою витрат власників тварин на їх ідентифікацію та реєстрацію.

Законопроект № 3796 повинен стати предметом прискіпливої уваги як з боку АМКУ, так і НАЗК.

МН

Відправ другу:
Залишіть коментар