Побоювання влади перед публічним судом над Януковичем

Генпрокурор шантажує парламент, заявляючи про списки депутатів на позбавлення недоторканності, з метою підштовхнути ВР до прийняття вигідної для президента конституційної реформи. Про це в ефірі радіостанції Голос Столиці заявив політолог Руслан Бортник.
Янукович

Вибори в 205 виборчому окрузі в Чернігові показали необхідність удосконалення виборчого законодавства в частині посилення відповідальності за підкуп виборців, надання суду можливості реагувати на такі факти, зміни принципів формування дільничних виборчих комісій. Про це заявив президент Петро Порошенко.
Він підкреслив, що публічно пообіцяв внести на розгляд парламенту законопроект за підсумками виборів у Чернігові.

У той же час генеральний прокурор Віктор Шокін заявив про намір просити парламент зняти недоторканність з ряду народних депутатів. При цьому генпрокурор відкликає внесене раніше подання на затримання та арешт депутата Андрія Лозового. За словами Шокіна, незабаром він подасть у парламент нове, доповнене подання на зняття депутатської недоторканності з Лозового у зв’язку з виявленням нових правопорушень депутата.
Глава ГПУ також повідомив, що повідомлення про підозру екс-президенту України Віктору Януковичу та його наближеним будуть вручені найближчим часом.

Крім того, за словами генпрокурора, почалася процедура заочного засудження шести колишніх високопоставлених чиновників, включаючи екс-президента. При цьому адвокати Януковича вже назвали рішення незаконним, пославшись на норму КПК, яка дозволяє розпочати процедуру заочного засудження у відношенні тільки тих осіб, які перебувають у міжнародному розшуку. Проте раніше Інтерпол відмовився оголошувати Януковича в міжнародний розшук.

Важливі політичні події в житті країни в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував політолог, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Чи справді запропоновані президентом зміни до виборчого законодавства допоможуть уникнути ситуацій, що склалися в 205 окрузі?

– Розмова про зміну чинного закону про вибори мені здається трохи лукавою, тому що депутати повинні були поміняти цей закон ще влітку минулого року, коли вони обирали парламент. На жаль, тоді вони не домовилися та залишили старий закон, в який внесли косметичні зміни. При цьому всі діри залишилися, і ними активно скористалися фальсифікатори в Чернігові. Крім того, реагування на пожежу внесенням закону виглядає дуже дивно. Необхідно було організувати нормальну роботу правоохоронних органів. Законодавча база України абсолютно достатня, потрібно просто мати бажання боротися з цими порушеннями.

Те, що творилося в 205 окрузі, підпадає під санкції законодавства, і не потрібно нічого вигадувати. Необхідно, щоб нормально функціонувала міліція, суд і прокуратура, а існуючого закону достатньо. Внесення якогось законопроекту здається спробою інформаційного відводу очей від того, що там сталося. Кандидат від влади брав участь у цих виборах, і нічим в кращу сторону не відрізнявся від інших кандидатів.

Як ви оцінюєте нову систему списків на прийдешніх місцевих виборах?

– Як мінімум, підрахунок голосів затягнеться на кілька тижнів у деяких випадках, і я думаю, що це призведе до меншої явки, тому що виборцю буде складніше орієнтуватися в новій системі. І на жаль, новий закон про місцеві вибори залишив численні дороги до фальсифікацій та додав нові. У законі про місцеві вибори закладені можливості для всього, що використовувалося в Чернігові.

Чому генпрокурор спершу вносить подання на зняття недоторканності з Лозового, а потім його відкликає?
– Мені здається, що всі ці списки на позбавлення депутатської недоторканності є формою шантажу парламенту, тим більше, парламенту, який збирається розглядати конституційну реформу. Справа в тому, що депутати не довіряють президенту та його ініціативам. Вони бояться президента, вони бояться, що президент узурпує владу, і будуть саботувати ці рішення в тій чи іншій мірі. Таким чином, президент та прокуратура, яка йому підзвітна, здійснюють тиск на депутатів. Постійно фігурують різні списки, я вже бачив 30 прізвищ за останній рік. І мені здається, що таким чином депутатів намагаються тримати на гачку. І якщо депутати будуть поступливішими, то, швидше за все, не буде жодних подань генпрокурора. Якщо ж вони будуть налаштовані менш лояльно, нас очікують ці піар-процеси. Прокуратура сьогодні загрузла в певній інформаційній боротьбі. Шокін прекрасно розуміє, що його попередники втратили свої посади, бо програли інформаційно. Через це ГПУ постійно ініціюють такі гучні піар-справи, жодну з яких досі не завершено судовим рішенням.
ГПУ і недоторканність: з депутатами торгуються за зміни до Конституції — Гончарук
Чи буде ефективною процедура заочного засудження Януковича та екс-чиновників?

– Адвокати мають рацію – людина повинна обґрунтовано підозрюватися та перебувати в розшуку. По-іншому цю людину засудити не можна. Щодо статусу Януковича, то поки що Інтерпол не до кінця вірить України, не вірить в те, що справа позбавлена політичної складової. А Інтерпол не розшукує людей, яких оголошують у розшук за політичними мотивами. І зараз Янукович не перебуває в розшуку Інтерполу, а значить, може їхати в Париж та насолоджуватися Ейфелевою вежею. Щодо самого процесу, то він був би дуже цікавим. Ми бачимо, що захист Януковича готовий перетворити його в суто політичний процес та влаштувати великі публічні дебати з цього приводу. Янукович начебто дав згоду виступати як свідок по «скайпу». Я думаю, що нас очікує процес ще більш масштабний, ніж процес, свого часу, над Юлією Тімошенко. Цей процес дозволив би розкрити дуже багато цікавих речей, якби Янукович почав свідчити з багатьох справ. Такий процес був би корисний для країни.

Процес буде публічним?
– Я не думаю, що влада зважаться закрити процес. Але я не впевнений, що влада хоче цього процесу, і дуже сумніваюся, що дійде до стадії публічних слухань. Все може зупинитися на нинішньому етапі. Крім того, заява генпрокурора може бути формою тиску на той же Інтерпол. Він може демонструвати, що, мовляв, ми вже готові почати такий процес, а Інтерпол нам заважає. Але якби процес відбувся, ми дізналися б незрівнянно більше, ніж у справі Дмитра Фірташа у Відні, коли розкрилися домовленості між політичними лідерами України. Цей процес дозволив би розставити багато крапок над «i», дозволив би історикам написати правдиву історію.

Відправ другу:
Залишіть коментар