Паразити, які живуть у вашому ліжку

Кожен з нас хоч раз у житті чув про безліч бактерій, які скупчуються в постільній білизні під час використання. Але мало хто замислюється про те, чим саме загрожує сон на несвіжих наволочках і простирадлах. Американські дослідники вирішили заповнити цей пробіл в освіті і взяли на аналіз 50 подушок студентів з 25 коледжів. І в кожній з них виявили 350 000 (!) колоній бактерій і 91 000 скупчень грибків.
Кровать
Найбільше в подушках знайшлося збудників дизентерії шигелл, бактерій з носоглотки Moraxella catarrhalis, що викликають бронхіт і пневмонію, і суперечка Cladosporium molds – грибкових мікроорганізмів, що провокують алергічні реакції. До речі, в середньому чоловічі подушки виявилися брудніше жіночих – 480 000 колоній бактерій проти 290 000 відповідно. А в самому брудному зразку знайшли 170 мільйонів мікроорганізмів. Це гірше чашки Петрі!

Боротися з такими колоніями можна кип’ятінням або тривалим прогладжуванням постільної білизни. Втім, тривогу варто бити тільки тим, у кого ослаблений імунітет, – здорові люди від таких бактерій так просто не захворіють. А от дітям, хворим і літнім людям варто міняти постільну білизну хоча б раз на тиждень, і обов’язково проводити термічну обробку білизни або здавати його в хімчистку.

Пиловий кліщ в матраці
Цей паразит напевно оселився у вашому матраці, подушках і ковдрах. Адже тепле вологе місце для нього справжній рай. Недарма, за статистикою, в кожного ліжка мешкає в середньому 2 мільйони цих комах. Оку вони не помітні (тільки під мікроскопом), так що не намагайтеся перетрусити свій матрац і знайти їх під подушкою. Кров теж не п’ють і не кусаються, але викликають серйозну алергію, кон’юнктивіт, нежить, кашель, а також шкірні захворювань, що супроводжуються висипом і свербінням.

Кращі умови для кліща – вологість понад 60 відсотків і жарке повітря. Тому влітку їх завжди більше, ніж взимку, а в приміщенні вони зустрічаються частіше, ніж на вулиці. Навіть у самих тепличних умовах пиловий кліщ навряд чи протягне довше 30 днів, але за цей час самка відкладе 30 яєць, а самець справить фекалій в 200 разів більше власної ваги. До речі, саме через це за 10 років використання вага матраца збільшується в 2 рази – кілограмів додають пил, мертві пилові кліщі та їх екскременти.

Боротися з пиловими кліщами в своєму ліжку можна і потрібно. Для цього підтримуйте вологість повітря в кімнаті на рівні 30-50 відсотків, регулярно проводьте вологе прибирання з використанням 20-процентного розчину кухонної солі або хлорвмісних миючих засобів. А ще взимку можна вивісити ковдри і подушки на балкон на кілька годин – на холоді пилові кліщі вмирають або впадають в анабіоз. Одяг не по сезону зберігайте в целофанових пакетах і поменше використовуйте покривала і м’які меблі в спальні – зайві пилозбірники там ні до чого.

Грибок в тапочках
Спустили ніжки з ліжка і засунули їх в пухнасті тапочки? Тут вас чекають грибки Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum, Epidermophyton floccosum. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, грибковими захворюваннями страждає кожен п’ятий житель планети, а найпоширеніші з них – мікози стоп і кистей. Заразитися грибком дуже легко – у хворої людини багато спор в епітелії, частинки якого потрапляють у навколишнє середовище. Найнебезпечніші місця з точки зору ймовірності зараження – басейни та громадські сауни. Крім того, не варто надягати чуже взуття (у тому числі і тапочки в гостях) або доношувати за кимось шкарпетки і колготки.

Спори грибків є практично у всіх ваших тапочках, і те, що ви досі не захворіли, – заслуга хорошого імунітету. Але варто йому трохи ослабнути, роздратування, тріщини, міхури і «корки» на ногах тут як тут. Грибки дуже чутливі до зміни складу поту в лужну сторону і тут же активізуються, варто організму дати збій. Також причиною загострення грибкової інфекції можуть бути захворювання судин і брак в організмі певних вітамінів і мікроелементів.

Грибкова інфекція любить теплу, вологе середовище, але не боїться і морозів. Так що винесення тапочок на балкон вам не допоможе – тільки гарна прання при високих температурах (краще кип’ятіння). Ідеальний варіант – носити вдома шкарпетки (їх легше кип’ятити) або міняти домашню взуття раз на місяць-півтора. А для туфель і чобіт купите у взуттєвому магазині дезінфікуючий спрей.

Відправ другу:
Залишіть коментар