Люстрація суддів Януковича переноситься ще на півроку

Проваливши вчорашній з’їзд адвокатів стара суддівська гвардія може продовжувати спокійно грабувати країну
Судді
Україна може забути до кінця року словосполучення “судова люстрація”. Саме такий сумний висновок випливає з підсумків вчорашнього з”їзду адвокатів, який мав обрати трьох представників до Вищої ради юстиції (ВРЮ). Натомість, зібрання закінчилося скандалом і новим відтермінуванням вирішення питання комплектації ключового органу в судовій системі. Власне, те, що колишні “регіонали”, які досі контролюють значну частину вітчизняної братії служителів Феміди, будуть зривати цей з”їзд, ні в кого сумнівів і не викликало. Питання в іншому: чому їм не завадили правоохоронні органи?

Нагадаємо, що учора згаданий з”їзд адвокатів розпочався з бійки біля Будинку кіно, де проходив захід. Невідомі молодчики в масках, що називали себе охороною, чомусь стали на дверях і відмовлялися пропускати до приміщення, як деяких адвокатів-учасників зібрання, так і журналістів. Хоча захід був відкритим. Таким чином, ще до початку з”їзду стало очевидно, що його намагаються зірвати. Хто саме – здогадатися не важко. Достатньо лише проаналізувати, кому це вигідно. В першу чергу це представникам команди Віктора Януковича, зокрема Андрій Портнов та Сергій Ківалов, які досі контролюють чималу частину суддівського корпусу і аж ніяк не зацікавлені в тому, щоб нарешті, через рік після зміни влади, відбулася повноцінна кадрова перезагрузка Вищої ради юстиції. Адже без цього органу влади неможливо розпочати повноцінну люстрацію серед суддів в принципі.

Такий цирк навколо зібрання адвокатів проходить вже не вперше. Щось подібне відбувалося в квітні минулого року, коли адвокатам вдалося делегувати до ВРЮ нинішнього секретаря Київради Олексія Резнікова, адвоката Павла Гречковського, близького до Миколи Мартиненка, та суддю господарського суду Києва Сергія Балаца. Але невдовзі відповідний результат голосування був оскаржений в суді за ініціативою Інни Богословської, яку зараз тісно пов”язують з колишнім “регіоналом” Давидом Жванією. В листопаді адвокати знову спробували обрати делегатів до ВРЮ, але знову загрузли в скандалі, після чого черговий з”їзд кілька разів переносився і от, учора, чергова спроба і знову скандал з провальним голосуванням.

Як розповів “ДС” один із учасників з”їзду, двох з трьох представників адвокатські кола все ж “обрали”, але серед ночі і з порушення процедури. І хоча “обрані” (той таки Гречковський і людина Андрія Портнова – суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ Алла Лесько) вже склали присягу перед колегами, найближчим часом результати голосування знову будуть оскаржені судом. Цього разу – їх колегами, незгодними з порушеннями процедури обрання делегатів до ВРЮ. І, як показує досвід, це може затягнутися щонайменше на півроку. Таким чином, маємо саме той результат, на який і розраховувала “регіональна” суддівська братія. Як бачимо, для цього не обов”язково забезпечити призначення на правильні посади своїх людей. Достатньо зірвати сам процес призначення.

Щоб зрозуміти масштаби проблеми, наведемо прості цифри. Загальний склад Вищої ради юстиції – 20 членів. Зараз працюють лише двоє – міністр юстиції та голова Верховного Суду за посадами. Також за посадою має працювати в ВРЮ Генпрокурор, але він ще не склав відповідну присягу. Для кворуму необхідно 15 осіб. Досі не делегували своїх трьох кандидатів до ВРЮ Верховна Рада. За даними “ДС” БПП і “Фронт змін” вже узгодили свої кандидатури, однак зволікають з відповідним рішенням їх партнери по коаліції – “Радикальна партія Олега Ляшка” та “Самопоміч”. Можливо вони отямляться, коли своїх трьох кандидатів запросить для присяги в парламент глава держави.

На 27 та 28 квітня, відповідно, заплановано проведення з”їздів працівників прокуратури та юридичних вузів, які мають делегувати до ВРЮ, відповідно, 2 та 3 делегатів. Чекають на складання присяги у парламенті і 3 представники з”їзду суддів. Однак, щоб заблокувати формування Вищої ради юстиції достатньо зірвати адвокатське зібрання, що вже зроблено, і з”їзд представників юридичних вузів, які також залишаються під впливом Портнова та Ківалова. Отже, чекаємо 28 квітня на чергове шоу.

Ситуація виглядала б не такою песимістичною, якби не дивна поведінка правоохоронних органів, які учора оперативно не розібралися з “тітушками” під Будинком кіно і не забезпечили нормальну роботу з”їзду адвокатів. І зараз можна впевнено сказати, що саме в руках міністра Арсена Авакова, а також глави СБУ Валентина Наливайченка доля формування ВРЮ і люстрації всієї судової системи. Адже, якщо вони допустять такий самий бардак на з”їздах представників юридичних вузів та прокурорів, то про будь-які реформи в Україні можна забути. Більше того, виникне цілком обґрунтована підозра, що комусь з представників діючої влади, як і старої, дуже вигідно нічого не змінювати в судовій гілці влади.

Відправ другу:
Залишіть коментар