День Василія Великого - як відзначають празник одного з найшанованіших святих

14 січня – свято Василя 2020.

Василь Великий – архиєпископ Кесарії Кападокійський, вселенський учитель церкви (IV століття нашої ери). Церковні джерела характеризують Василя Великого як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Саме йому належить вислів: “Скільки віднімеш від тіла, стільки додаси сили душі”.

Це день святого Василя, який прославився своєю благочинністю та благодійністю. Він навернув до християнської віри чимало народу. До того ж святий Василь – покровитель землеробства та свиней. За що в Україні його вельми шанують.

У православній традиції 14 січня святкується День Василя Великого, адже цього дня він відійшов до неба.

Але саме свято 14 січня більш відоме як Старий Новий рік. Або ще – свято Василя та Маланки. День, коли починали засівати.

Особливістю богослужіння в цей день полягає в тому, що відбувається літургія, написана самим святителем. Вона – перша з десяти божественних літургій, служіння яких встановлено у певні дні року.

День Василя – традиції

Свято Василя починається з ранкової церковної відправи. Після чого чоловіки – й лише вони, жінкам не дозволено – йдуть засівати. Спочатку у власній оселі, а потім уже по чужих домівках.

Першим до оселі має ввійти чоловік: він, за прикметою, у дім принесе щастя.

Зерно, яким засівають на Василя, не викидають. У селах їм кормлять домашню птицю, першим кидають у землю під час весняної посівної, а дехто зберігає як оберіг будинку від усього злого – цілий рік, до наступного свята Василя.

Дівчата ж цього дня ворожать на кохання та долю.

Цього дня неможна давати в борг – інакше сам проблеми з грошима матимеш.

Свято Василя – що можна їсти

На святковий стіл подають м’ясні блюда зі свинини (святий Василь – покровитель свиней, пам’ятаєте?) та щедру кутю (тобто заправлену смальцем та вершками). Кутю варять рано вранці. І повністю з’їсти її слід до вечора – тоді жити сім’ї у достатку весь рік.

Свято Василя – прикмети

Окрім з’їденою до крихітки куті є ще одна прикмета на Василя на багатство – щоб кармани цього дня повні грошей були. Та й у самій хаті грошовий запас слід тримати.

Є такі народні прикмети на свято святого Василя:

– якщо ніч тиха і ясна – рік щасливий випаде не лише для людей, а й для худоби;
– якщо частина неба хмарами закрита частково – з того боку й буде урожай хліба, прийде щастя;
– сонце без хмар уранці зійде – теж рік щасливим буде, до того ж чекали на добрий урожай фруктів;
– іній вкриває всі дерева рясно – буде врожай на хліб;
– пішов сніг – на щастя та на добрий урожай;
– вітряна погода – на врожай горіхів;
– Повна ополонка на Василя – до весняного великого розливу.

Відправ другу:
Залишіть коментар