Цей продукт – причина раку грудей

Чи можуть хвалені соєві продукти збільшити ризик розвитку у вас раку грудей? Або ж навпаки, соя допоможе запобігти появі цього небезпечного захворювання? Вченим вдалося розібратися в цьому питанні.
Химиотерапия
Хоча деякі дослідження показали, що соя може сприяти пухлинному росту на клітинному рівні, в інших роботах було виявлено, що вживання сої може надавати захисну дію і знижувати ймовірність розвитку раку. Проте всі ці дані були отримані лише завдяки статистичним розрахункам та аналізу великих груп населення, тому вони не могли виявити наявності конкретного причинно-наслідкового зв’язку між вживанням сої та розвитком раку грудей.

У новому дослідженні, опублікованому в Journal of the National Cancer Institute, було проведено порівняння двох груп жінок: тих, які приймали харчові добавки, що містять сою, і тих, які приймали плацебо. Це дозволило вченим зрозуміти, який вплив надає соя на роботу генів, і як це пов’язано з розвитком раку грудей.

У дослідженні взяли участь 140 пацієнток, яким був поставлений діагноз раку молочної залози. Протягом 2-3 тижнів до проведення ним операції, всі жінки щодня приймали або харчові добавки, що містять сою (вміст сої в них відповідав такому в чотирьох склянках соєвого молока або чотирьох великих порціях тофу), або плацебо. «Наша гіпотеза полягала в тому, що вживання сої протягом обмеженого періоду часу може вплинути на стан уже діагностованої пухлини молочної залози», – розповідає лікар Жаклін Бромберг, вчений з Онкологічного центру імені Слоуна Кеттеринга (Нью-Йорк) і співавтор дослідження.

Через кілька тижнів вчені виявили, що у деяких жінок, що приймали соєві добавки, підвищений рівень геністеїна, одного з продуктів обміну сої. У жінок з групи плацебо подібних змін не спостерігалося. У пацієнток з високим рівнем геністеїна була посилена робота генів, що відповідають за ріст пухлини. Однак слід зазначити, що, незважаючи на це, розміри пухлин у даних пацієнток не збільшувалися.

Таким чином, вживання великої кількості сої за короткий період часу призводило до змін у роботі генів у деяких жінок з раком грудей. Однак важливий той факт, що це не призводило до реальних змін розміру або збільшення швидкості росту пухлини. До того ж вчені не впевнені, що подібні зміни будуть відбуватися в організмі жінок, якщо вони будуть приймати соєві добавки протягом більш тривалого часу.

Чи означає це, що потрібно обмежити вживання сої або зовсім виключити її з раціону, якщо вам діагностували рак грудей? Зовсім необов’язково. Як і багато інших продуктів, соя безпечна в помірних кількостях, до того ж у деяких дослідженнях було показано, що її вживання може знижувати ризик розвитку окремих видів раку, в тому числі і раку грудей. Лікар Бромберг зазначає, що в помірних кількостях соя може бути корисна для жінок з раком грудей, але вона настійно рекомендує таким пацієнткам відмовитися від застосування харчових добавок, що містять сою. «Підтримання здорового раціону харчування має ключове значення», – вважає вона.

«Наші дані говорять про те, що при вживанні сої у великих кількостях протягом короткого періоду часу у деяких пацієнток був зафіксований високий рівень геністеїна та посилення роботи генів, що відповідають за пухлинний ріст», – пояснює Бромберг. «Однак це зовсім не означає, що відбулося зростання самих пухлин».

Так що не варто відмовляти собі в порції тофу або кави з соєвим молоком; стежити лише за тим, щоб не переборщити з кількістю. Якщо ж вам поставили діагноз раку грудей, то можливо вам варто обговорити свій раціон харчування з фахівцем.

Відправ другу:
Залишіть коментар