Обсерваторія на горі Піп Іван може знову запрацювати (ВІДЕО)

Вище неї – тільки хмари. Білий Слон — колишня астрономічна і метеорологічна обсерваторія на горі Піп Іван досі вражає туристів своєю величчю.

Діяла вона в 1938-1941 роках. Та після другої світової будівля спорожніла. Однак нещодавно з’явився шанс відновити діяльність обсерваторії. У 2012 році міністерство культури Польщі скерувало 70 тисяч доларів на її відновлення. Виділення коштів заплановано в рамках грантової програми, партнером якої є Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Побачити напівзруйновані бетонні споруди, залишки військових об’єктів на вершинах карпатських гір – не рідкість. Та над цієї будівлею час ніби не владний. Обсерваторія з дивною назвою «Білий слон», збудована на горі Піп Іван наприкінці 30-тих років минулого століття, досі височіє над Карпатами. Саме тут 80 років тому перерізали стрічку і відкрили унікальний астрономічно-метеорологічний осередок, у якому встановили найсучасніше на ті часи обладнання та працювали відомі польські вчені.

Після другої світової будівля спорожніла. Та вже колишня обсерваторія досі вражає туристів своєю величчю.

Деякі науковці вважали будівництво в такій важкодоступній місцевості дорогою та безглуздою справою. Білий слон був для них вираженням чогось масивного і абсолютно непрактичного з точки зору науки. Так як би не було, обсерваторію таки побудували.

(для перегляду відео в мобільній версії ukr.net – перейдіть на сайт, клікнувши на заголовок матеріалу)

Товщина стін обсерваторії сягає від метру до півтора. Основний будівельний матеріал – місцевий камінь, пісковик. Його везли кіньми або несли на спині будівельники на висоту понад 2 000 метри. Так само доставляли і деревину. Масштаби проекту були колосальні, а умови праці – жахливі: всього довелось сюди принести понад 800 тонн будматеріалів, доставлених потягом до Ворохти – села, що знаходиться в 70 км від підніжжя гори! На будівництві працювали переважно гуцули. Після відкриття обсерваторії наукові дослідження проводили лише кілька років. Тут оцінювали яскравість змінних зірок, шукали нові комети за допомогою 80-міліметрового телескопа. Туристи ж досі бачать в цій місцевості та самій обсерваторії щось магічне та таємниче.

Зараз тут створені усі належні умови для роботи гірських рятувальників, які цілодобово чергують на вершині цілий рік. А незабаром планують і відновити саму обсерваторію. Науковці університетів Івано-Франківська та Варшави розробили спільний проект відновлення. За задумом, це має бути обсерваторія не лише для цих двох вишів, а й для інших українських та європейських навчальних закладів. Як очікується, після реконструкції студенти зможуть проходити практику й проводити на Білому Слоні вже сучасні наукові експерименти.