Чи готовий парламент розпустити Кабмін?

Народні депутати вкотре критично поставилися до законопроектів Кабінету міністрів, не включивши їх до порядку денного. Експерт Валерій Гончарук в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів про те, наскільки парламент готовий до можливого розпуску уряду.

Народні обранці продовжують вести «холодну війну» з Кабінетом міністрів. Цього разу питання стосувалося законопроектів про місцеві вибори.

Близько 10 разів депутати голосували за внесення їх до плану роботи, але це питання не набрало необхідних 226 голосів. Серед незатверджених виявилися більше 10 урядових, а також 4 законопроекти про вибори до місцевих рад.

Детальніше про політичну основу засідання парламенту в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів керівник департаменту виборчих технологій агентства моделювання ситуацій Валерій Гончарук.

Чи можна вважати такі дії парламенту своєрідним антиурядовим демаршем?

— З 27 розглянутих законопроектів лише 10 були урядовими. Тобто ми не можемо сказати, що це був антиурядовий демарш. Вже почалося літо, практично декілька тижнів залишилось працювати депутатам, тому деякі з них вже фізично відсутні. З «Опозиційного блоку» не було 50% депутатів, з позафракційних — також 50%, з фракції Ляшка не було третини. Але можна погодитися з тим, що уряд сьогодні має суттєві проблеми на рівні Верховної ради. Одна з головних — дисципліна, ну і демарш з боку окремих фракцій. І фракція «Батьківщина», і фракція «Радикальної партії» неодноразово заявляли про жорстку антиурядову позицію по окремим питанням. В значній мірі також не підтримують ці законопроекти «Блок Петра Порошенко». В «Народному фронті» так само ситуація неоднозначна, тому що є низка депутатів, які голосують проти, утримуються, або ж взагалі відсутні.

Чи запрацює проект Гройсмана, який обіцяв карати тих депутатів, які не з’являються на роботі?

— Я думаю, що вони самі не вірять в ті пропозиції, які надають. Треба змінювати формат роботи, не працювати там кожен день, а приходити раз на тиждень, але щоб це були результативні голосування з присутністю всіх депутатів. Спроба пакетного розгляду законопроектів дуже часто має проблеми. Якщо окремі депутати чи фракції не сприймають той чи інший законопроект, вони не голосують за весь пакет, тобто треба підходити до індивідульного розгляду. Що стосується законопроектів про вибори, то на четвер запланований їхній розгляд. Я не виключаю, що депутати вийдуть на якийсь спільний документ з цього питання.

Чи можуть розпустити уряд за невдалу роботу?

— Бажання уряду саморозпуститися немає. Бажання більшості розпускати уряд також немає. Є лише критичне відношення. У відповідності до чинної Конституції, якщо відбулася відставка уряду, то необхідно формувати нову більшість і новий склад парламента. І тут виникає достатньо багато запитань про те, хто увійде в нову коаліцію, хто буде новим прем’єр-міністром, адже Яценюк має другу за чисельністю фракцію у Верховній Раді. А про те, що депутати готові до саморозпуску, навіть не варто говорити, тому що це фантастика.


Джерело