Депутати Закарпатської облради ініціюють зміни статусу автодоріг нашого краю

На першому пленарному засіданні 12 сесії облради депутати схвалили рішення «Про Звернення Закарпатської обласної ради щодо зміни статусу автомобільних доріг області», яке адресували Міністерству інфраструктури України.

 

У Зверненні зазначається, що питання зміни статусу автодоріг області – на загального користування державного значення – набуває особливої ваги у період реформування дорожньої галузі шляхом децентралізації управління автомобільними дорогами загального користування.

«Ми, депутати обласної ради вважаємо, що цей процес є одним із перших кроків реформування дорожньої галузі згідно з класифікацією, визначеною Законом України «Про автомобільні дороги». Проте, на сьогодні зазначене питання не врегульовано.

Відповідно до статті 8 зазначеного Закону автомобільні дороги державного значення поділяються на міжнародні, національні, регіональні та територіальні. Чітко визначено, за якими критеріями та видами класифікуються дороги державного значення загального користування.

Відповідно до чинного законодавства максимально допустиме навантаження на дорогах державного значення – 40 тонн, для контейнеровозів – 44 тонни. Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 тонн або фактичною масою понад 24 тонни автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Однак, на сьогодні дорогами місцевого значення, що з’єднують з дорогами державного значення автомобільні пункти пропуску міжнародного та міждержавного значення через державний кордон забезпечується цикл руху великовагових автотранспортних засобів», – зазначається в документі.

Так, в області до однієї з основних обласних доріг загального користування місцевого значення з інтенсивним рухом великовагових транспортних засобів належить автомобільна дорога загального користування місцевого значення О 070705 Об’їзна м. Мукачева км 0+000-9+100, яка є з’єднувальною двох автомобільних доріг державного значення – міжнародної автодороги державного значення М-24 Велика Добронь – Мукачеве – Берегове – контрольно-пропускний пункт «Лужанка» та національної Н-09 Мукачеве – Рахів – Богородчани – Івано-Франківськ – Рогатин – Бібрка – Львів. Фактично автомобільною дорогою місцевого значення О 070705 Об’їзна м. Мукачева забезпечується цикл руху великовагових автотранспортних засобів фактичною масою понад 40 тонн, що прямують зазначеними автомобільними дорогами державного значення.

До територіальних автомобільних доріг належать дороги, що з’єднують адміністративні центри Автономної Республіки Крим і областей з адміністративними центрами районів, містами обласного значення, міста обласного значення між собою, адміністративні центри районів між собою, а також автомобільні дороги, що з’єднують з дорогами державного значення основні аеропорти, морські та річкові порти, залізничні вузли, об’єкти національно-культурного надбання та курортного і природно-заповідного фонду, автомобільні пункти пропуску міжнародного та міждержавного значення через державний кордон.

Всупереч чинному законодавству на цей час не змінено статус автомобільних доріг місцевого значення області, що з’єднують з дорогами державного значення автомобільні пункти пропуску міжнародного та міждержавного значення (додаток 1), не вирішується питання передавання вулиць комунальної власності Солотвинської селищної ради Тячівського району, що пролягають від дороги державного значення Н-09 Мукачево-Рахів-Богородчани-Івано-Франківськ-Рогатин-Бібрка-Львів по вулиці Харківська, протяжністю 1,7 км та по вулиці Сігетська, протяжністю 1,1 км, до Міжнародного пункту пропуску «Солотвино – Сігету-Мармацієй», у державну власність.

На виконання доручення Президента України від 2 квітня 2013 року № 1-1/749, розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 819-р «Про затвердження плану заходів щодо забезпечення сталого розвитку і благоустрою гірських населених пунктів української частини українсько-словацько-німецького природного об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини», з 2013 року облдержадміністрація надсилає до Міністерства інфраструктури України та Державного агентства автомобільних доріг України переліки автомобільних доріг загального користування місцевого значення в Закарпатській області, які ведуть до, і проходять територіями Карпатського біосферного заповідника та Ужанського національного природного парку як складових частин українсько-словацько-німецького природного об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини», для включення їх до переліку автомобільних доріг загального користування державного значення (додаток 2), однак зміну статусу цих доріг не проведено.

«З метою приведення у відповідність до класифікації автомобільних доріг загального користування, визначеної статтею 8 Закону України «Про автомобільні дороги», вважаємо за необхідне змінити статус автомобільних доріг місцевого значення області, а також зазначених вулиць комунальної власності Солотвинської селищної ради Тячівського району, на територіальні автомобільні дороги, з подальшим включенням їх до переліку автомобільних доріг загального користування державного значення, що затверджується постановою Кабінету Міністрів України», – наголошується у Зверненні Закарпатської облради.

Прес-служба облради