Засмічені береги та узбіччя доріг спостерігаються по всьому Закарпатті

Засмічені береги та узбіччя доріг. Така ситуація для Закарпаття не дивина. Проблема не зникає, особливо це стосується гірських районів та віддалених сіл, де просто немає сертифікованих сміттєзвалищ.

 

Відходи можна побачити і в річках, і на берегах, і в лісі, і навіть на узбіччях доріг. Люди кажуть, роблять це несвідомі жителі. Однак упіймати когось за руку доволі складно. Хтось розуміє: такі стихійні смітники і туристів відлякують і самим неприємно подивитись, а ще й негативні наслідки для природи.

Гору пластикових пляшок можна побачити і на річці Боржава. Екологи б’ють на сполох. В Тихому океані вже є цілий сміттєвий острів, який за розміром як чотири України. Для підняття рівня свідомості громадян та пропаганди збереження природи, водних ресурсів Закарпаття зокрема, у краї проводять День Дунаю. який водночас відбувається ще в 16-ти країнах. Тема цього року актуальна як ніколи, – боротьба з пластиком.

До початку заходу школи краю могли долучитися до конкурсу зі збору сміття на річках. А потім із зібраних відходів могли сконструювати кораблі. Свій «Хрестоносець» учень 7- го класу Степан виготовляв три дні з пляшок, монтажної піни та поліетилену. Директорка школи, де вчиться учень, каже, що за два тижні сміття назбирали так багато, що й не підраховували, скільки мішків заповнили.

Із такою ж проблемою намагаються боротися і на Рахівщині. Голова селища Великий Бичків каже: система вивозу сміття налагоджена, проте їхній полігон заповнений майже на 80%, а законом про сортування побутових відходів люди нехтують. Цю проблему вирішуватимуть шляхом встановлення камер спостереження, що фіксуватимуть, хто саме та що викидає у контейнери, які призначені для пластику.

Боротися зі сміттям мають органи місцевого самоврядування на місцях. Громадськість також має усвідомлювати свою відповідальність за збереження природи. Скидання відходів у річку через відсутність місць для їх переробки та захоронення – не виправдання, адже для побудови сміттєпереробного заводу потрібні інвестиції.

На законодавчому рівні комплексного документу, який би міг вирішити проблему, немає. Система штрафів, цілком імовірно, змогла б покращити ситуацію. Наразі ж вона малодієва. Впіймати за руку винного дуже важко. Ну, а покарати відтак – ще важче.