Валерій Лунченко: Завдання – побороти рейдерство в АПК

Разом із групою колег по парламенту, серед яких земляки Роберт Горват та Василь Петьовка, Валерій Лунченко виступив співавтором законопроекту № 8121 “Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству”.

 

Більше про це розповів сам закарпатський нардеп:

Головним щодо контролю і супроводу поданого 14 березня 2018 року законопроекту є Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин.

Поясню, чому акцентую увагу на необхідності такого закону. Життя засвідчило, що в нашій державі , на жаль, дуже слабо захищені майнові права власників і користувачів земельних ділянок. Такий стан серед інших причин мотивує різного роду економічних злочинців вчиняти вже не просто крадіжки врожаю, а масштабне протиправне захоплення підприємств в аграрному секторі економіки, закріплених за ними земельних ділянок і майна.

Методи при цьому застосовуються від банального грабунку з використанням озброєних угрупувань, до юридичної фальсифікації договорів оренди, зміни складу учасників господарюючих суб’єктів, переоформлення на себе активів, акцій, часток у статутному капіталі тощо.

Такі дії набувають останнім часом загрозливого для економіки країни характеру. Не можна цього терпіти, бездіяльно спостерігаючи як країна дрейфує у бік так би мовити порядків на кшталт піратського узбережжя Сомалі, тільки з піратами у білих комірцях, а то і у смокінгах. Соромно навіть про таке думати, а частіше – гидко.

Авторський колектив пропонує на законодавчому рівні прийняття ряду дієвих запобіжників, що унеможливлять неправомірне заволодіння землями сільськогосподарських підприємств, будівель, споруд, техніки, урожаю, поглинання різними способами таких підприємств або їх зупинення шляхом накладення арешту на майно та активи.

Розроблено ряд пропозицій щодо вдосконалення процедури державної реєстрації земельних ділянок, речових прав на них, порядку взаємодії Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Наше прагнення, я маю на увазі, по-перше, авторів, по-друге – Комітет, переконати депутатську більшість зберегти закладену у законопроект сутність, мету і методи її досягнення.

Ми виступаємо за, в разі якщо «колективний розум» депутатського корпусу в ході розгляду, обговорення, доопрацювання посилить запропоновані формулювання або додасть до тексту додаткові положення, які відіграють позитивну роль щодо вдосконалення майбутнього закону.

Законопроект широко підтриманий галузевими громадськими формуваннями, що розгалужено діють по всій території нашої держави, відстоюючи інтереси і права аграріїв. Серед них Асоціація «Земельна спілка України», Українська аграрна асоціація, громадська спілка «Аграрний союз України», Всеукраїнська Аграрна Рада тощо. В разі його прийняття вже в якості Закону України він буде відігравати важливу роль при формуванні справжнього ринку сільськогосподарських земель, до якого попри тимчасові ембарго агрокомплекс країни неминуче прийде.

Наразі головним нашим тактичним завданням є прискорити розгляд цього документу в сесійній залі, щоб від розмов про засудження рейдерства в АПК перейти до реальних кроків по підсиленню законодавчої бази щодо практичного захисту сільськогосподарських підприємств від цього ганебного явища.