Угорські дипломати втручалися в роботу українських правоохоронців?

8 квітня, в неділю, в Угорщині проходили парламентські вибори.

 

На 199 місць в законодавчому органі країни претендували кандидати з 23 партійних списків і 1547 політиків, які балотуються в одномандатних округах.

Парламентські вибори в Угорщині пройшли за аномально високої явки, яка склала 69.5% – майже на 8% більше, ніж на минулих виборах.

Правляча партія “Фідес” діючого прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана була зацікавлена в якомога нижчій явці виборців. Історично так склалося, що партія прем’єра перемагала на виборах з максимально низькою явкою виборців.

Однак, в неділю, рекордно висока явка, яка завжди грала проти Орбана, не завадила йому здобути 2/3 мандатів. Серед причин, аналітики називають, також, голоси закордонних угорців.

У січні 2010 року парламент Угорщини прийняв закон, який дозволяє громадянам колишніх республік СРСР, чиї родичі проживали в Угорщині або на підконтрольних їй територіях до 1945 року (Словаччина, Закарпатська область, Трансільванія і Воєводіна), отримати громадянство за спрощеною процедурою – через репатріацію, або так звану натуралізацію. Друга умова, окрім етнічної, для отримання угорського паспорта – володіння угорською мовою.

Можливість отримати громадянство Угорщини, а отже і всі соціальні забезпечення громадянина цієї держави, спричинило справжній “бум” серед бажаючих стати біпатридами. Природньо, що 90% таких громадян підтримують автора ідеї – Віктора Орбана, і на виборах віддають свою підтримку його партії.

Угорці становлять 67% населення Берегівського, 35 – Ужгородського, 25 – Виноградівського, 12 – Мукачівського районів Закарпатської області.

Закордонні угорці мали можливість проголосувати, як в консульствах Угорщини в Україні, так і за адресою прописки, якщо така є, в Угорщині – зазвичай це зона малого прикордонного руху.

За інформацією анонімних джерел, представники Генерального консульства Угорщини зв’язувалися з працівниками ДПСУ з “проханнями” пришвидшити пропуск транспортних засобів (ТЗ) на кордоні з Угорщиною в день виборів, з метою забезпечення явки закордонних прихильників Орбана, які голосують в Угорщині.

Тільки на КПП “Тиса”, 8 квітня – у Великдень за східним обрядом, на виїзд було оформлено майже 600 транспортних засобів.

Варто зазначити, що на Закарпатті, включаючи ПП “Тиса”, функціонує 5 автомобільних пунктів пропуску між Україною та Угорщиною.

Джерела, також, володіють інформацією, що угорські дипломати посилалися на те, що в разі, якщо українські правоохоронці не забезпечать максимальний пропуск транспортних засобів, то угорська сторона офіційно заявлятиме про те, що це чергові провокації з боку України відносно Угорщини та дискримінації її закордонних громадян.

Чи працювали українські представники кордону в звичному режимі, чи таки прислухалися порад дипломатів – наразі невідомо, однак в пунктах пропусках зафісовані рекордні для Великодня оформлення ТЗ на виїзд з України. Цікаво, що більшість ТЗ повернулися в Україну того ж дня, тож черга на в’їзд аргументується поверненням виборців додому, позаяк всі заробітчани, які створювали черги, вже давно приїхали на Закарпаття, а від’їзжати, природньо, будуть після Пасхальних свят.

Ні для кого не секрет, що обласна влада Закарпаття є відкритим прихильником дружніх відносин з угорцями. 

Голоси закордонних угорців не є основною масою в електоральній скарбниці Фідес, однак, коли йдеш на результат в 2/3 Парламенту – Конституційну більшість, то на рахунку кожен голос, а тим паче потенційних прихильників Орбана, яким він, свого часу, “подарував” можливість отримати угорське громадянство.

В цьому контексті варто зауважити, що додатковий, 135-й мандат (незалежний кандидат, але відкритий прихильник Орбана), “Фідес” отримали завдяки голосуванню в німецькомовній меншині (MNOÖ).

На другому місці – праворадикальна партія Йоббік із 25 мандатами. Лівоцентристи з MSZP отримали 20 мандатів, LMP – 8, ще три партії: Independent, Together і MNOÖ– по одному мандату.

Натисніть, щоб збільшити

 

Додамо, що потік бажаючих проголосувати був таким, що деякі прикордонні дільниці працювали ще понад три години після планового часу свого закриття.

zak-insider.com