Як розкрадають і нищать майно Ужгородського університету

Наша публікація є за свою суттю повідомленням про злочин, який мають ретельно розслідувати правоохоронні органи, обвинувальний акт направити в суд.

Днями ЗМІ викрили чергову аферу керівництва УжНУ, що стосується знищення навчальних і наукових приміщень. Як випливає з підкріпленої документами публікації, в листопаді 2015 р. Ужгородський національний університет незаконно передав греко-католицької єпархії комплекс цегляних капітальних споруд на вул. Капітульній неподалік Ужгородського кафедрального собору.

Пікантність злочинної оборудки полягає в тому, що, по-перше, вказані будівлі не мали жодного відношення до єпархії, споруджені у 1960–1970-ті роки за кошти університету. По-друге, земельну ділянку під будівлями керманичі УжНУ не змогли передати зацікавленій особі – єпархії. Як виявилося, ця земля є частиною охоронно-санітарної зони об`єктів ядерної фізики.

Саме тому начальник служби радіаційного захисту університету Василь Угрин забив на сполох. 1 червня 2016 р. він офіційно звернувся до правоохоронців з приводу незаконного будівництва єпархії.

Як наслідок, за самовільне руйнування охоронної огорожі єпископа Мілана Шашіка оштрафували на 70 тис. грн. Тому він із керівництвом вишу 5 червня 2016 р. підписав “спільне рішення”, пообіцявши припинити свавільні дії та відновити пошкоджене майно. Однак цього не зроблено і досі.

На той момент єпископ Мілан самовільно розпорядився знести незаконно отримані університетські будівлі. А на їх місці запланував зведення церковного готелю, причому без дозволів. Виник кримінально-правовий казус: єпархії “подаровано” будівлі, а не землю, як того вона бажала. Як пишуть ЗМІ, після знесення подарованого (будівель), єпархія вже нічого тут не має – земля ж то університетська!

Проте владика Мілан перед обласною владою поставив нові майнові претензії – на всю охоронно-санітарну зону разом з об`єктами ядерної фізики! В серпні 2017 р. декан фізичного факультету Володимир Лазур і начальник служби радіаційного захисту університету Василь Угрин обгрунтували відмову. Її взяли до уваги і підтримали представники обласної влади.

Чому так сталося? Чому безкарно зникає і нищиться університетська нерухомість за фактично рейдерськими схемами?

Наприкінці лютого 2014 р. закарпатський олігарх Віктор Балога повернув контроль над Ужгородським національним університетом, поставивши на чолі вишу Володимира Смоланку. В інтересах Мукачівської греко-католицької єпархії у вересні 2015 р. ректор В. Смоланка безпідставно дозволив зруйнувати три капітальні будівлі (лабораторії фізичного факультету, матеріального складу, кріогенної дільниці загальною площею майже 920 кв. м) та резеруару для води (54 кв. м) на вул. Капітульній, 9. Об`єкти звели для фізичного факультету в 1970-х рр. Їх первісну вартість у виші визначили сумарно у 222 тис. грн., а залишкову – 4,3 тис. грн.

 

Насправді ринкова вартість цього незаконно знищеного майна є вищою у сотні разів. Натомість університет не отримав абсолютно жодної компенсації. Зате корумповане керівництво вишу вдоволено потирало руки.

Будівлю кріогенної дільниці невідомі люди розбивали спецобладанням два місяці. Унікальну установку з отримання рідкого азоту вони порізали на металолом і невідомо як продали.

 

У січні-лютому 2016 р. знищено інші будівлі.

Будівельні матеріали з демонтованих приміщень теж не оприбутковано. Хоча вони коштують набагато більше від заявленої залишкової вартості знищених будівель університету.

У чому суть злочинної схеми? Ректор раптово вирішив передати згадані будівлі у власність єпархії. Міністерство освіти і науки не заперечило їх передачу в комунальну власність за умови дотримання вимог законодавства. У відповідному листі від 20 березня 2015 р. за підписом заступника міністра А. Гевко особливо наголошувалося: “Відповідно до Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” державне майно може передаватися у власність релігійних організацій безоплатно за рішенням обласних, Київської міської державних адміністрацій”.

Мова йде про ст. 17 вказаного Закону, де сказано: “Культові будівлі і майно, які становлять державну власність, передаються організаціями, на балансі яких вони знаходяться, у безоплатне користування або повертаються у власність релігійних організацій безоплатно за рішеннями обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Республіці Крим – Уряду Республіки Крим”. Зверніть увагу – культові будівлі і майно”. А ректор В.Смоланка з царського плеча віддав (за добровільну подяку?) і знищив спеціально зведені університетом будівлі для наукових і навчальних цілей.

В оману було введено і виконавчий комітет Ужгородської міської ради.

До того ж, керманичі УжНУ пробували легалізувати свої дії щодо університетського майна заднім числом, коли воно вже було фактично знищене.

Чинне законодавство грубо порушено з усіх точок зору. Наприклад, відсутнє обов`язкове рішення обласної державної адміністрації. Вчену раду університету взагалі усунули від ухвалення надважливого питання. І т. д., і т. п.

Заплутану схему приховали постфактум. Ректор Ужгородського університету 28 лютого 2017 р. звернувся в Міністерство освіти і науки з проханням затвердити новий перелік нерухомого державного майна (219 об`єктів) для закріплення на праві господарського відання. В оновлений перелік “дивом” не потрапили три названі будівлі з резервуаром, що перед тим були незаконно знищені.

Єпископ Мілан зробив наступний крок до ліквідації університетської нерухомості на вул. Капітульній, 9. Він вимагає демонтажу наступних трьох будівель (відділення фізики ядра та елементарних частинок, дозиметричної лабораторії, складу будматеріалів) загальною площею понад 650 кв. м. Їх університет також збудував у 1960–1970-х рр. У них розміщені електронні прискорювачі (мікротрон і бетатрон), на яких готують фахівців для атомних електростанцій. Аналогічні прискорювачі нині коштують 8 млн. євро.

Загалом же земельна ділянка, науково-технічна документація, побудова приміщень для лабораторій та прискорювачів, прокладка комунікацій, переміщення, монтаж і налаштування обладнання обійдеться, як вважають університетські експерти, в 150-200 млн. дол. США. Наскільки реальні офіційно названі цифри складно судити, проте йти на поступки єпархії за рахунок університету і з грубим нехтуванням закону наразі ніхто з обласної влади не захотів, переадресувавши проблему на урядовий та міністерський рівні – zakarpat-rada.gov.ua.

“Закарпатський інсайдер” зі свого боку переадресовує резонансну справу по цій незаконній оборудці в правоохоронні органи.