Закарпатський нардеп Валерій Лунченко: Злісним боржникам аліментів – справжній бій

Закарпатський нардеп Валерій Лунченко в своїй діяльності приділяє увагу питанню належної сплати аліментів в Україні. Про внесення змін до законодавства, відповідальність за ухилення від сплати та інші аспекти цього питання, в прямій мові народного депутата на zak-insider.com.

 

Коли ознайомився з деякими показниками демографічної статистики щодо дітей в нашій країні, скажу відверто, настрій погіршився. Окремі ж факти просто обурюють.

Взагалі про статистику населення сьогодні говорити складно. Останній перепис в країні проводився у 2001 році. Десятилітній цикл, як прийнято у цивілізованих країнах, в нашій у 2011 році пропущений, тепер чекаємо на перепис у 2021 році. Усі дані розрахункові, та їх динаміка свідчить про погіршення ситуації і щодо чисельності, і щодо народжуваності тощо.

Але тема цих роздумів про прийнятий 7 грудня 2017 року у другому читанні законопроект №7277 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів».

За даними Мінюсту близько 3 млн. дітей в нашій державі зараз повинні отримувати аліменти. Це при загальній чисельності дітей віком до 18 років близько 8 млн. осіб. І при цьому в органах виконавчої служби перебуває 538,2 тис. проваджень про примусове стягнення аліментів, з яких майже 90 тис. із заборгованістю понад 6 місяців і майже 92 тис. із  понад трьохмісячною заборгованістю.

Ось вам моральний стан з дозволу сказати “батьків”, які просто викреслили власних дітей зі свого життя, відмовляючи їм у всьому, включно із законною вимогою матеріальної підтримки. Дуже соромно за таких співгромадян і дуже прикро про це говорити.

Уже незабаром в реєстрі на сайті Мінюсту буде оприлюднений список тих батьків, які ухиляються від сплати аліментів. Країна буде знати поіменно цих “героїв”, які втратили і честь, і гідність, демонструючи подібне ставлення до власних дітей.

Тому більшість народних депутатів і проголосувала за посилення заходів, що вживатимуться до злісних неплатників, які мають сукупну заборгованість понад шість місяців.

Подібний досвід обмеження немайнових прав боржників по аліментах застосовується в США, Канаді, Великобританії, Фінляндії, Польщі, Ізраїлі, тощо.

Отже після вступу Закону в дію державні виконавці від імені України зможуть більш суворо карати за злісну несплату аліментів,  зокрема:

– позбавляти їх права виїзду закордон;

– позбавляти права керувати автомобілем;

– використовувати зброю і полювати.

Крім цього внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якими злісні боржники аліментів будуть примусово притягатися до суспільно корисних робіт від 120 до 240 годин, перелік яких визначатимуть органи місцевого самоврядування. Плата за виконання цих робіт буде перераховуватися на зменшення боргу по аліментах.

Також скасована необхідність погоджувати з платником аліментів, який боргує за півроку і більше, виїзд дитини за межі України на строк, що перевищує один місяць. Це питання буде самостійно вирішувати той з батьків, з яким рішенням суду визначено місце проживання дитини. Цим боржники позбавляються можливості спекулювати цією обставиною, шантажуючи відмовою на право виїзду дитини на відпочинок або з інших мотивів, як часто траплялося в повсякденному житті.

Законопроектом також визначено, що заявники, у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів, звільняються від сплати судового збору.

Всі ми сподіваємося, що прийнятий документ буде ефективним у сприянні належному виконанню рішень щодо стягнення аліментів та дозволить зменшити заборгованість. Тобто в цілому сприятиме захисту прав дітей, які отримують аліменти.

Будемо цього чекати, а якщо марно, то суспільство, сподіваюся, знайде засоби ще “прикрутити гайки”.

Валерій Лунченко, народний депутат України.

ФОТО – Володимир Струмковський